به کمک احتیاج دارید؟ با ما تماس بگیرید: 02136057761 و یا info@farazinsanat.ir

گیربکس چیست؟

افرادی که با با وسایل مکانیکی در ارتباط هستند، تقریبا از گیربکس به عنوان کلیدی‌ترین ماشین در پروسه کاری خود استفاده می‌کنند، گيربکس صنعتی در واقع دستگاهی است که براي انتقال توان مکانيکي از يک منبع توليد توان به يک مصرف کننده به کار می‌‌رود؛ کاربرد گیربکس در صنعت در برآورده ساختن گشتاور و سرعت دوراني مورد نياز مصرف کننده نیز دیده می‌شود. گيربکس صنعتی در حقیقت يک واسطه بين منبع توان و مصرف کننده توان است که بين این دو يک انعطاف پذيري برای عملکرد بهتر بر قرار مي‌کند. به همین دليل است که برای هماهنگ بودن گشتاور و سرعت دوراني منبع توليد توان با مصرف کننده نياز به ماشيني است که بتواند اين هماهنگي را به صورت يک واسطه برقرار کند، همین موضوع باعث می‌گردد که استفاده از گیربکس در صنعت امري ضروري باشد.

منبع توليد توان مهم نيست که با چه نوع سوخت يا منبع انرژي توان را توليد مي‌کند بلکه اين مهم است که در شفت ورودي به گيربکس توان توليد شده را به صورت گشتاور به گيربکس منتقل کند. دستگاه‌هايي از قبیل الکتروموتورها – موتورهاي ديزل – موتورهاي بنزيني – موتورهاي گاز سوز- توربين هاي بخار – توربين هاي گازي – توربين هاي آبي -توربين هاي بادي – موتورهاي جت و منابع توليد تواني که انرژي خود را از خورشيد تامين مي‌کنند، از جمله دستگاه‌هایی هستند که مي‌توانند توان مورد نیاز گیربکس‌های صنعتی را تامین نمایند.

گیربکس چیست

🔹🔷 فرصت استثنائی خرید انواع گیربکس اروپایی و چینی در فرازین صنعت،بدون واسطه 🔷🔹 

کاربرد گیربکس در صنعت

همان طور که اشاره شد، گیربکس صنعتی ماشینی است جهت افزایش یا کاهش سرعت دستگاه‌ها که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. به طور معمول از انواع گیربکس صنعتی برای کنترل سرعت و افزایش قدرت موتور دستگاه‌ها بهره گرفته می‌شود. در حقیقت می‌توان این گونه بیان نمود که گیربکس وظیفه انتقال نیرو و همچنین افزایش آن را در زمان نیاز بر عهده دارد البته باید توجه داشت که افزایش نیرو به معنی افزایش گشتاور گیربکس نیز می‌باشد. اگر بخواهیم به شکلی ساده‌تر کاربرد گیربکس در صنعت را بررسی کنیم، باید بگوییم که دریافت نیرو از الکتروموتور و انتقال این نیرو به قسمت‌هایی از دستگاه که مورد نیاز است، مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد آن است.

گیربکس صنعتی در انواع صنایع اعم از غذایی، دارویی، شیمیایی، مس، فولاد، نفت و گاز و به طور کلی پتروشیمی، سنگ و کاشی و یا سرامیک و همچنین در موارد صنعتی کوچکتر مانند بالابرها یا آسانسورها، اهرم‌های کمک کننده، جرثقیل‌ها، قرقره‌های حمل اجسام و یا چرخ دنده‌های بزرگ صنعتی، توربین‌های بزرگ و غیره کاربرد دارد. بر این اساس است که می‌توان گفت کاربرد گیربکس در صنعت بسیار بالا می‌باشد و این قطعه از مهم‌ترین و پرکاربردترین قطعات صنعتی است.

جهت استعلام قیمت،مشاوره پیش از خرید و یا اطلاعات فنی محصولات با کارشناسان فرازین صنعت در ارتباط باسید:

۰۹۳۷۷۵۴۵۳۹۳ 📞

 

نحوه عملکرد گیربکس و اجزای تشکیل دهنده آن

چرخ دنده‌های موجود در گیربکس با چرخش، نیروی وارد و یا تولید شده را منتقل می‌کنند. به این منظور می‌توان گفت که چرخ دنده‌ها از اجزای بنیادین گیربکس در صنعت می‌باشند؛ در واقع گیربکس به عنوان یک ماشین توان مکانیکی را از منبع تولید توان گرفته و با سرعت و گشتاور معین به وسیله چرخ دنده‌هایش به مصرف کننده منتقل می‌کند. پوسته و یا بدنه گیربکس که در خودش اجزایی مانند چرخ دنده‌ها را قرار می‌دهد، از دیگر اجزای گیربکس می‌باشد. معمولا بدنه اصلی گیربکس را از آلیاژهای محکمی می‌سازنند؛ از جمله‌ این آلیاژها چدن می‌باشد که با استفاده از آن از زنگ زدگی نیز جلوگیری می‌شود.

مهم‌ترین قسمت بعدی در گیربکس‌های صنعتی شافت‌ها هستند که هم در ورودی و هم در خروجی قرار دارند و  معمولا جنس این قسمت از گیربکس از آلیاژ فولاد می‌باشد که آلیاژی بسیار محکم است تا توانایی تحمل وزن شافت‌ها را داشته باشد. قسمت آخر تشکیل دهنده گیربکس نیز پوشاننده قسمت کنترل روغن است، تا از ریختن روغن به فضای خارجی گیربکس در قطعات جلوگیری شود.

اجزاء گیربکس صنعتی

انواع گیربکس صنعتی

گیربکس‌های صنعتی شامل چندین نوع عمده می‌باشند که بسته به کاربرد گیربکس در صنعت یکی از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • گیربکس حلزونی، شافت دار که شامل دو نوع شافت مستقیم و شافت غیر مستقیم می‌باشد.
  • گیربکس چند عددی یا مرکب
  • گیربکس مدل خورشیدی
  • گیربکس آویز و یا گیربکس کرانویل و یا رپانواع گیربکس های صنعتی

هر کدام از این گیربکس‌ها در صنعت خاصی پرکاربرد و مناسب هستند و باید متناسب با نیاز هر صنعت گیربکس مناسب را انتخاب و به کارگرفت. همچنین در هنگام انتخاب گیربکس صنعتی باید به این نکته توجه نمود که شرایط محیطی که گیربکس صنعتی در آن قرار می‌گیرد از نظر دما، رطوبت، سردی هوا، گرما و …. چگونه است. البته فراموش نکنید باید به نوع توان مورد نیاز و مقدار گشتاور مورد نیاز برای گیربکس انتخابی نیز دقت نمود تا انتخاب گیربکس به درستی صورت گیرد.

جمع بندی

گیربکس‌های صنعتی یک نوع دستگاه و ابزاری هستند که برای منتقل کردن انرژی یا توان مکانیکی به منبع با توان‌های بالا، بسیار کاربرد و کارساز هستند. کارایی هر یک از این موتور گیبرکس‌های صنعتی، با موتورهای دیگر خیلی تفاوت دارد پس بسیار مهم است که در حین خرید هر یک از  مدل‌ها و انواع نام برده شده از گیربکس‌های صنعتی، به نحوه عملکرد و کارایی آن‌ها توجه نمائید. این نکته را نیز مد نظر داشته باشید گیربکس‌ها انواع مختلفی دارند و برای محقق کردن کاربرد گیربکس در صنعت حتما به نوع خاصی از آن‌ها نیاز می‌باشد.