به کمک احتیاج دارید؟ با ما تماس بگیرید: 02136057761 و یا info@farazinsanat.ir

الکتروموتور چیست؟

اگر سر و کارتان با پمپ باشد، قطعا با الکتروموتور آشنایی دارید، چرا که الکتروموتور نیروی محرک تمامی پمپ‌ها را تولید می‌کند و عملکردی برعکس ژنراتور دارد.

در واقع الکتروموتور یا Electric motor به یک وسیله‌ای گفته می‌شود ‌که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل می‌کند. ( لازم به ذکر است که ژنراتور وظیفه تبدیل کردن نیروی مکانیکی به نیروی الکتریکی را دارد).

به طور کلی تقریبا همه الکتروموتورها با وارد کردن نیروی الکتریکی و به وجود آوردن میدان مغناطیسی در بخش سیم پیچ‌ها، باعث می‌شوند که شفت به چرخش افتد ( شفت‌ها اصلی‌ترین محور الکتروموتور هستند که باعث انتقال دادن نیروی تولید شده به پروانه‌ها می‌شوند و در آخر باعث پمپاژ سیال می‌شوند). این ابزار می‌تواند با جریان مستقیم همانند باطری و یا رکتیفیر کار کند و یا همچنین می‌تواند با برق متناوب همانند برق شهری، ژنراتور و یا موتور برق نیز کار کند.

در ادامه به بررسی بیشتر اینکه الکتروموتور چیست؟ می پردازیم، این مطلب برای کسانی که استفاده روزانه از اینگونه وسایل دارند، با مطالعه این مقاله می‌توانند به طور آگاهانه و موثرتری از آن‌ها بهره ببرند.

اجزای الکتروموتور

اکنون که دانستید الکتروموتور چیست؟ لازم است بدانید که این نوع تجهیزات به دلیل نوع و ماهیت کاری که دارند در ابعاد گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع صنایع سبک و سنگین، لوازم مختلف خانگی و حتی اسباب بازی‌های کودکان اشاره کرد. همچنین اجزای الکتروموتور به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

▪︎ سوئیچ جهت برق

▪︎ آهن ربا

▪︎ ذغال منتقل کننده

▪︎ محور یا مرکز

▪︎ منشا غنی برق DC

▪︎ آرمیچر موتور الکتریکی

انواع الکتروموتور

الکتروموتور از نظر ساختار و طراحی دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

▪︎ موتور DC

۱. موتور سری

۲. موتور موازی

۳. موتور کامپوند

۴. موتور خود تحریک

۵‌. موتور مغناطیس دائم (PMDC)

▪︎ موتور AC

۱. موتور القایی

۲. موتور سنکرون

▪︎ موتورهای خاص

۱. موتور پله‌ای

۲. موتور DC بدون جاروبک

۳‌. موتور هیسترزیسی

۴. موتور رلوکتانسی

۵. موتور اونیورسال

لازم به ذکر است که پرکاربردترین آن‌ها، الکترموتورهای جریان مستقیم یا DC و الکترموتورهای جریان متناوب یا AC هستند.

▪︎ الکتروموتور جریان مستقیم یا DC: یکی از مهم‌ترین انواع الکتروموتور، الکتروموتور جریان مستقیم است که دارای آرمیچری از آهن ربای مغناطیسی است و این قابلیت را دارد تا انرژی الکتریکی را به طور مستقیم‌ جذب و یا دفع کند‌.

برای اینکه آهنربای الکتریکی به وجود آید به یک سوئیچ گردشی با نام کموتاتور نیاز است تا مسیر جریان الکتریکی را در هر دوره برعکس کند. از جمله مزایای این نوع الکتروموتورها می‌توان به کنترل سرعت، گشتاور یکسان، توانایی بررسی و کنترل سرعت بدون نیاز به گشتاور، فراهم سازی میزان درست گشتاور در سرعت کم و نصب و راه اندازی آسان اشاره کرد.

▪︎ الکتروموتور جریان متناوب یا AC: معمولا از این نوع بیشتر برای دینام‌های صنایع و منازل مسکونی استفاده می‌شود. طرح ریزی این نوع موتور نسبت به نوع قبلی راحت‌تر است اما به منظور کنترل شتاب و گشتاور این نوع موتورها به درک عمیق‌تری در طراحی نیاز است. از جمله مزایای این نوع الکتروموتورها می‌توان به طراحی ساده و استوار، قیمت مناسب و نگهداری اتصال کامل آن به منبع تغذیه اشاره کرد.

نکات مهم خرید الکتروموتور

در صورتی که قصد خرید الکتروموتور مناسبی دارید حتما در هنگام خرید باید یک سری نکات بسیار مهم را مورد نظر بگیرید.

از جمله نکات مهم خرید الکتروموتور:

▪︎ تناسب بین قدرت موتور و کاربرد مورد نظر: لازم است بدانید که با داشتن اطلاعات در مورد اینکه الکتروموتور چیست؟ نمی‌توانید دست به انتخاب درستی بزنید و باید از ویژگی‌های مهم که بر انتخاب شما می‌تواند تاثیر به سزایی داشته باشد، مطلع باشید.

برای مثال از مهم‌ترین نکات هنگام خرید این نوع از تجهیزات این است که قدرت موتور باید با توجه به نوع کاربردی که قصد دارید از الکتروموتور داشته باشید، متناسب باشد. برای این امر باید قدرت موتور را برحسب وات یا بخار بسنجید و موتور مناسب با آن قدرت نیرو را خریداری کنید.

▪︎ سیستم مبدل سرعت: از دیگر نکاتی که حتما باید مورد نظر بگیرید، سیستم مبدل سرعت آن است. به عبارتی بهتر سرعت وسایل مورد نظر باید با سرعت موتور یکسان و برابر باشد چرا که در غیر این صورت برای تبدیل و تعویض سرعت این دو باید از یک سری ابزارهای دیگری همانند گیربکس و یا تسمه استفاده کنید.

▪︎ میزان جریان دهی تابلوی برق: برای اینکه بتوان جریان راه اندازی الکترموتور را تامین کرد، نیاز است که جریان تابلوی برق سه برابر جریان نامی موتور باشد که برای این امر بهترین کار این است که یک نقطه توزیع مرکزی وجود داشته باشد و برای هر بخش یک تابلوی مجزا تامین کنید.

▪︎ شرایط کاری موتور: شرایط کاری موتور نیز در هنگام خرید حائز اهمیت است، برای این امر باید به میزان قابلیت و توانایی موتور دقت کنید که برای مثال این موتور به چه مدت می‌تواند خاموش بماند و یا تحت بار کامل قرار بگیرد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر آن بود که تعاریف و مفهوم دقیقی از الکتروموتور برای شما بیان کنیم تا شما بدانید که الکتروموتور چیست؟ در واقع الکتروموتورها از مهم‌ترین قسمت‌های هر وسیله برقی به حساب می‌آیند که کاربردهای بسیار زیادی دارند.

نکات مطرح شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین و بهترین نوع الکترموتور را انتخاب و خریداری کنید به عبارتی بهتر لازم است به این امر نیز توجه کنید که هر میزان که الکتروموتور انتخاب شده مناسب باشد، نصب آن نیز به راحتی انجام می‌شود و طبیعتا عملکرد آن نیز بهتر خواهد بود.